Samotność - forum psychologiczne na temat samotności - dla wszystkich samotnych i osamotnionych - samotnosc

FAQ SzukajUżytkownicyGrupy Chat Gry RejestracjaZaloguj

Samotność

Psychologiczne forum dyskusyjne związane z tematem samotność, osamotnienie - na temat samotności dla wszystkich samotnych i osamotnionych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Mam 17 lat, jestem introwertykiem z depresją
Autor Wiadomość
Keoora 
Nowy

Wiek: 24
Dołączył: 19 Gru 2020
Posty: 1
Skąd: Gdańsk
  Wysłany: 2020-12-19, 10:17   Mam 17 lat, jestem introwertykiem z depresją

Cześć wam, Mam 17 lat, jestem introwertykiem z depresją, nie mam żadnych kolegów, nic mi nie sprawia radości, ciężko mi się odnaleźć w tym świecie, we wszystkim widzę smutek, nie mogę patrzeć jak ludzie się traktują nawzajem. Uczę się dobrze, mam dużo zainteresowań, jestem tolerancyjny dla innych ale ta przeklęta samotność mnie niszczy, nawet mieszkam na wsi gdzie nikogo nie ma w moim wieku. Chciałbym móc znowu z kimś porozmawiać, pomimo tego wieku już dawno nie miałem okazji.
 
     
Jov Tass 
Milczący



Wiek: 30
Dołączył: 02 Maj 2019
Posty: 99
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2020-12-19, 13:28   

Cześć.

Nie łam się, jeszcze tyle życia przed tobą że sam nie jesteś w stanie przewidzieć co cię może spotkać. A bardzo wiele zależy od ciebie i od tego czy pozwolisz się opanować rozpaczy czy ją przemożesz.

Jeśli chodzi o twoją samotność, to nie mogę ci powiedzieć że wystarczy wyjść i z domu i problem sam się rozwiąże( a wielu nieznającym tematu tak się wydaje). Trzeba się starać, próbować, włożyć w to własny wysiłek żeby dostać szansę i zdobyć znajomości. Wspomniałeś, że masz wiele zainteresowań, więc może uda ci się zaangażować w jakąś aktywność i dzięki niej poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Sam musisz przemyśleć ten temat i znaleźć swój sposób na zbliżenie się do ludzi. To chyba najlepsze wyjście, chociaż oczywiście nic nie jest łatwe.

Dopóki masz w życiu kontakt z ludźmi( teraz trwa pandemia więc jest gorzej, ale mam nadzieję że za kilka miesięcy sytuacja się poprawi) próbuj być jak najbardziej otwarty i nigdy nie unikaj okazji do rozmowy z kimś, nawet przelotnej. Taka forma "oswajania się" z ludźmi ma ogromne znaczenie, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać.

Osobiście nie wierzę w ten podział na introwertyków i ekstrawertyków. Jeden wielki mit. Wszyscy łączymy oba zestawy cech i nie ma sensu się przywiązywać do jakiegoś schematu myślenia o sobie. Zauważ, że jeśli czujesz się nieszczęśliwy z powodu odosobnienia to jest to właśnie zaprzeczenie introwertyzmu.

Keoora napisał/a:
nie mogę patrzeć jak ludzie się traktują nawzajem

a tu co masz na myśli?
 
 
     
lelahel
Nowy


Dołączył: 17 Lut 2020
Posty: 22
Wysłany: 2020-12-29, 06:36   

Ja może wypowiem się jako osoba, która wierzy w podział na introwertyków i ekstrawertyków i uważa go za cenne narzędzie klasyfikowania ludzi ;)
Sam twórca pojęcia ekstrawertyzm/introwertyzm(Jung) przechodził liczne fazy introwertyczne i ekstrawertyczne, tak więc nie jest to wyryte w skale. Sam jako introwertyk od kiedy pamiętam uważam że introwersja ma bardzo wiele zalet, chociażby pozawala wyciągnąć z samotności to o najlepsze. Po tym co piszesz autorze tematu, wydajesz się osobą dość empatyczną, nie mówię że to jakaś reguła, ale empatyczni i wrażliwi introwertycy są zazwyczaj osobami twórczymi. Może warto rozwinąć jakieś umiejętności artystyczne? Tworzenie sztuki działa, przynajmniej na mnie, terapeutycznie i jest to coś, co im więcej robimy, tym lepi się w tym stajemy.

Nie wiem czy leczysz się farmakologicznie na depresję(w psychiatrii, przynajmniej z mojego doświadczenia, jest to domyślny sposób leczenia depresji), ale moim zdaniem Twój problem nie jest farmakologiczny. Wydaje mi się że izolacja od innych ludzi spowodowała w Tobie to znaczenie obniżenie nastroju, innymi słowy: nie jesteś zadowolony z swojego obecnego etapu w życiu. Rozumiem że jest Ci ciężko, uwierz mi, ale jest też jasna strona medalu, to tylko etap. Miejsce zamieszkania da się(z czasem) zmienić, a jeśli masz pasje i zainteresowania to na pewno z czasem(nie mówię że od razy, tutaj trzeba cierpliwości) odnajdziesz wartościowych ludzi w swoim życiu, bo wartościowi ludzi cenią sobie ludzi z pasją i zainteresowaniami.

Niedobrowolna samotność to nic fajnego, jest bardzo ciężka i bolesna, ale może być też bardzo owocna, kiedy jest dobrze wykorzystana. Nie bez powodu ludzi od tysięcy lat opowiadają legendy o wielkich objawieniach, które powstały na skutek samotności(Budda pod drzewem, Jezus na pustyni, Odyn wiszący na drzewie Yggdrasil).

Życie potrafi być bardzo piękne i ekscytujące. Czasami na skutek czegoś, na co nie mamy wpływu - łaski. Niestety łaska nie jest od nas zależna, kiedy nam się trafi, trzeba być wdzięcznym. To co od nas zależne to jak radzimy sobie w momentach próby. Proszę, staraj się pielęgnować swoje zainteresowania, a z czasem zbierzesz owoce pasji, którą zasiałeś. Przynajmniej ja w to wierzę i jako osoba też cierpiąca na depresję, wedle takiej nauki staram się żyć.
Sam jakiś czas temu zasiałem w doniczce na parapecie nasiona granatu, Owoce granatu są utożsamiane w mitologii greckiej z światem podziemi, Hadesem. Z Hadesu można wyjść i jest to możliwe nawet dla śmiertelnika. Orfeusz, wielki muzyk, szedł do świata podziemi i wrócił do żywych. Niestety nie udało mu się wrócić z Eurydyką, bo zwątpił i stracił wiarę. Mam nadzieję że Ty i ja autorze, nie stracimy wiary.
 
     
Jov Tass 
Milczący



Wiek: 30
Dołączył: 02 Maj 2019
Posty: 99
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2020-12-30, 20:15   

lelahel napisał/a:
na skutek samotności(Budda pod drzewem, Jezus na pustyni


Hmm, te przykłady nie są trafione, przecież Budda i Jezus żyli otoczeni przez ludzi, żaden nie poznał samotności w życiu. Z drugiej strony wszystkie głębsze przeżycia wewnętrzne rzeczywiście doświadcza się w odosobnieniu, ale to chyba nie zdarza się ludziom często...
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Samotność Forum © 2011 - 2023
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mapa Serwisu Google XML RSS