Samotność - forum psychologiczne na temat samotności - dla wszystkich samotnych i osamotnionych - samotnosc

FAQ SzukajUżytkownicyGrupy Chat Gry RejestracjaZaloguj

Samotność

Psychologiczne forum dyskusyjne związane z tematem samotność, osamotnienie - na temat samotności dla wszystkich samotnych i osamotnionych.

Poprzedni temat «» Następny temat
przyjaźń i granice wiekowe
Autor Wiadomość
Dalwin 
Początkujący


Wiek: 47
Dołączył: 11 Sie 2011
Posty: 132
Wysłany: 2011-11-11, 11:43   przyjaźń i granice wiekowe

Tak z ciekawości, co myślicie o wieku swoich ewentualnych przyjaciół. Czy ma sens próba budowania przyjaźni z kimś dużo starszym lub młodszym?
 
     
broken_glass 
Aktywny



Dołączyła: 31 Paź 2011
Posty: 416
Skąd: Wschodnia Polska
Wysłany: 2011-11-11, 12:08   

Ojej zabiłeś mnie tym pytaniem :przytul:
K1977, przyjaźń to najlepsze co może nas w życiu spotkać :aniolek:
Wiek to najmniejszy pan pikuś :oczko: a właściwie żaden..
Liczą się szczere uczucia,zrozumienie, życzliwe zainteresowanie :usmiech:
Posunę się nawet dalej: wiek nie ma znaczenia, a różnice pod tym względem nadają przyjaźni wielowymiarowość, każdy wiek jest piękny, uwielbiam "dzieciaki stąd'(tylko się nie obrażać :roll: ), i nie mam żadnych uprzedzeń do ludzików starszych ode mnie :usmiech:
Teraz posunę się jeszcze dalej, dla mnie w przyjaźni nie tylko wiek nie ma, płeć to również sprawa trzeciorzędna..Założę taki temat..
 
     
Darkness 
Początkujący


Wiek: 29
Dołączyła: 13 Sie 2011
Posty: 150
Skąd: Slask
Wysłany: 2011-11-11, 12:37   

Oczywiscie ze wiek nie ma znaczenia :usmiech: ,to ludzie sa wazni,nie ich wiek.
 
     
Dalwin 
Początkujący


Wiek: 47
Dołączył: 11 Sie 2011
Posty: 132
Wysłany: 2011-11-11, 12:57   

:) Zgadzam się, że przyjaźń to najlepsze, co nas może spotkać :)

Podoba mi się też to, co piszesz o wieku. Przez jakiś czas unikałem osób dużo młodszych, ale kiedy zdałem sobie sprawę, że znikły różnice płynące z wieku pomiędzy mną a młodszą siostrą, odetchnąłem. Tak czy inaczej, zazwyczaj przebywałem i przebywam wśród osób starszych od siebie. Wśród młodszych czuję się wciąż nieco nieswojo, ale niestety nie ma gdzie uciec :D

Sprawa płci i przyjaźni to obszerny temat :)

Dzięki broken_glass :)
 
     
Dalwin 
Początkujący


Wiek: 47
Dołączył: 11 Sie 2011
Posty: 132
Wysłany: 2011-11-11, 12:58   

Darkness napisał/a:
Oczywiscie ze wiek nie ma znaczenia :usmiech: ,to ludzie sa wazni,nie ich wiek.


Cieszę się, że tak myślisz :)
 
     
broken_glass 
Aktywny



Dołączyła: 31 Paź 2011
Posty: 416
Skąd: Wschodnia Polska
Wysłany: 2011-11-11, 13:03   

k1977 napisał/a:
Sprawa płci i przyjaźni to obszerny temat :)

Założyłam taki temat w tym dziale, zapraszam do wypowiedzenia sie :usmiech:
 
     
Forever_Alone 
Milczący



Wiek: 34
Dołączył: 07 Lis 2011
Posty: 68
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-11-11, 18:57   

Sam mam kilku znajomych, którzy wiekowo równie dobrze mogliby być moimi rodzicami dlatego wychodzę z założenia, że wiek nie odgrywa istotnej roli. Jednak pewne układy wiekowe mogą być barierą i przeszkodą w danej znajomości.
 
     
Abuss 
Aktywny



Wiek: 30
Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 349
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-11-11, 19:42   

Witam.. widze ze ten sam wiek i podobne problemy.. ;-)
 
     
magma
Nowy

Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 8
Wysłany: 2011-11-11, 20:51   

Moim zdaniem wiek nie jest bez znaczenia, bo na ogół jesteśmy bardziej otwarci w stosunku do osób w podobnym do nas wieku. Ma to większe znaczenie gdy jesteśmy młodsi, kiedy to np. 15-letnia różnica wieku jest szmatem czasu, bo np wyobraźcie sobie 15-latka przyjaźniącego się z 30-latkiem...Nie mówię, że w takim układzie przyjaźń jest niemożliwa, bo nie o to mi chodzi, tylko czy będzie równo, obustronnie szczera?
 
     
Ever 
Dyskutant



Wiek: 27
Dołączyła: 15 Mar 2011
Posty: 1237
Skąd: z piekła
Wysłany: 2011-11-11, 20:53   

magma, jest to jak najbardziej możliwe. Przyjaźnię się ze swoją 32-letnią kuzynką i ja mówię jej wszystko, a ona chyba też, bo opowiada zarówno o problemach z dziećmi i z mężem jak i nowo odkrytych pozycjach :zeby:
 
 
     
myszka1604 
Częsty bywalec



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 525
Wysłany: 2011-11-11, 20:57   

Wiek nie ma różnicy, ważne jest to co mamy w sercu, głowie... :)
Mam dobrą znajomą, jest starsza o 21 lat! Nie wiem czy można nazwać to przyjaźnią...bo to specyficzna relacja. Mamy podobne poglądy, zainteresowania. Potrafimy przez tel. rozmawiać 2h zarówno o przysłowiowych 4 literach marynii, jak i o rzeczach ważnych. Takiej relacji nigdy nie miałam z rówieśniczką, to jest bardzo dojrzała znajomość. Zawsze mogę się poradzić, spotkac na kawie. Niestety niedługo ona wyjedzie za granice prawdopodobnie i to za moją namową.
Miałam i mam różne znajomości, młodsze, starsze, w swoim wieku. I chyba jestem dziwna, bo jakoś nie idą mi relacje z rówieśnikami. Mam młodszą przyjaciółkę, jest dla mnie jak siostra, niestety mieszka bardzo daleko, drugą starszą.
 
     
Dalwin 
Początkujący


Wiek: 47
Dołączył: 11 Sie 2011
Posty: 132
Wysłany: 2011-11-27, 20:00   

Dawno zadane pytanie, a ja nigdy nie podziękowałem za odpowiedzi. Niniejszym to czynię :)

Jestem wdzięczny, ponieważ często miałem dużo starszych przyjaciół i zastanawiałem się, czy to normalne, czy nie. Teraz, mimo że nadal mam mieszane uczucia, to przynajmniej wiem, że nie jestem sam :)
 
     
duenderosa
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-28, 09:37   

Ja uważam, że oczywiście w przyjaźni wiek nie ma zanaczenia, ale jednak będzie nam wyznaczał pewne tematy, które poruszymy z daną osobą a które nie, a jeśli nie tamaty to przynajmniej to CO powiemy.
Sama widzę, że mojej koleżance, która od lat jest bardzo samotna i nie może znaleźć sobie partnera, mimo, że wychodzi do ludzi, trudno jest rozmawiać z ludźmi, którzy są szczęśliwi w związku. To ją boli i widziałam, ze większość znajomych z szacunku opuszcza ten temat.
Tak samo jak nie porozmawiam z 15 latką o problemach sexualnych zwłaszzca w szzcegółach, bo przcież mogę zranić jej wrażliwość.
Zatem są tematy trudne, które w przyjaźni można poruszać, ale jednak w zależności od wieku przyjaciela, warto zadbać o to, aby "nie powiedzieć za dużo" lub nie delikatnie, lub "na wyrost"
Chociaż może nie do konca ważny jest tu wiek... ile osobowość i wrażliwość rozmówcy :roll:
 
     
Mariette
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-02, 07:24   

k1977 napisał/a:
Tak z ciekawości, co myślicie o wieku swoich ewentualnych przyjaciół. Czy ma sens próba budowania przyjaźni z kimś dużo starszym lub młodszym?


Dużo zależy od charakteru człowieka, jeżeli jest otwarty, szczery i przedewszystkim uczciwy, to wiek nie ma znaczenia. Przyjaźn z taką osobą, młodszą czy starszą super się rozmawia. Jak jest tzw. "duszą towarzystwa" to i człowiekowi się humor poprawia.
Aby znaleść dobrą przyjaźń, też trzeba człowieka poznać.
 
     
Kondziu 
Milczący


Wiek: 40
Dołączył: 06 Lis 2011
Posty: 53
Skąd: Pionki (mazowieckie)
Wysłany: 2011-12-04, 14:02   

Ja tez uwazam, ze róznica wieku nie ma zadnego znaczenia, gdy mówimy o przyjazni takich ludzi. Uwazam nawet, ze ludzie starsi mogą byc lepszymi przyjaciólmi, niz tacy w tym samym lub podobnym wieku, poniewaz ludzie starsi są bardziej doswiadczeni zyciowo i wiele potrafią rozumiec. Niestety ja nie mam zadnych przyjaciół i nigdy takich nie miałem. Ja myslę, ze chyba nie mam szczęscia do dobrych przyjaciół, skoro zyjąc juz 28, nigdy mi się tacy nie trafili...
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Samotność Forum © 2011 - 2023
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mapa Serwisu Google XML RSS