Samotność - forum psychologiczne na temat samotności - dla wszystkich samotnych i osamotnionych - samotnosc

FAQ SzukajUżytkownicyGrupy Chat Gry RejestracjaZaloguj

Samotność

Psychologiczne forum dyskusyjne związane z tematem samotność, osamotnienie - na temat samotności dla wszystkich samotnych i osamotnionych.

Poprzedni temat «» Następny temat
zalety bycia samotnym
Autor Wiadomość
Marcy 
Aktywny


Wiek: 38
Dołączyła: 04 Lip 2015
Posty: 323
Skąd: Mazury
Wysłany: 2016-07-17, 22:55   

zapominajka napisał/a:
no cóż trzeba by wrócić do określenia, czym jest samotność, czy stanem faktycznym, czy emocjonalnym


Może być i jednym i drugim jednocześnie. :usmiech:

[ Dodano: 2016-07-17, 23:59 ]
zapominajka napisał/a:


natomiast jeśli mamy do czynienia, a często tu na forum tak jest, że ktoś pisze, że ma rodzinę, jakiś znajomych, funkcjonuje normalnie w społeczeństwie, ale do szczęścia brakuje mu tej drugiej połówki, no i generalnie jest z tego powodu bardzo nieszczęśliwy, to można przypuszczać, że mamy do czynienia z osobą uroczo nazywaną przez niektórych neurotykiem, czyli kimś kto do życia i szczęścia potrzebuje uczepić się kogoś jak rzep i oczekiwać, że ten ktoś zapewni mu szczęście (co w sumie raczej się nie zdarza, ale to już inna sprawa)

i myślę, że to dla tych osób takie pomyślenie o zaletach bycia samotnym jest nie do przyjęcia



Nie wiem skąd Ci się biorą takie dziwne wnioski. Po pierwsze, sprawdź sobie, kto to jest neurotyk, bo tu piszesz raczej o typie wampira emocjonalnego, a nie neurotyku.
Po drugie, to, że ktoś czuje się nieszczesliwy i pragnie mieć partnera, to nie oznacza, że zaraz będzie na tym partnerze żerował emocjonalnie, no halo. A tym bardziej nie wiem skąd wniosek, ze osoby chcące mieć partnera są neurotykami... :ysz:
 
     
zapominajka 
Aktywny



Dołączyła: 01 Gru 2015
Posty: 251
Wysłany: 2016-07-17, 23:05   

to może ty sobie sprawdź co to jest neurotyk, polecam książkę Karen Horney Neurotyczna osobowość naszych czasów, bardzo ciekawa lektura

co do osób chcących mieć partnera, to oczywiście fajnie, że ktoś chce być w związku, nie fajne jest, kiedy od bycia w związku uzależnia całe swoje życie i świata poza tym nie widzi, czyli nie potrafi dostrzec zalet bycia samotnym, co było do wykazania
 
     
martin 
Nowy

Wiek: 33
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 17
Skąd: śląskie
Wysłany: 2016-07-17, 23:11   

zapominajka napisał/a:

co do osób chcących mieć partnera, to oczywiście fajnie, że ktoś chce być w związku, nie fajne jest, kiedy od bycia w związku uzależnia całe swoje życie i świata poza tym nie widzi, czyli nie potrafi dostrzec zalet bycia samotnym, co było do wykazania


To już nie jest bycie w związku, tylko duszenie się w związku.
 
 
     
deaky 
Aktywny



Wiek: 32
Dołączył: 23 Maj 2016
Posty: 268
Skąd: Mazowieckie/Kuj-Pom
Wysłany: 2016-07-17, 23:28   

Fajną definicję kim jest neurotyk można znaleźć tu: [URL=http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/50-artykuly/716-koncepcja-neurotyzmu-wg.html]http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/50-artykuly/716-koncepcja-neurotyzmu-wg.html[/URL]

Wydaje mi się, że większość osób dąży do tego, by być w związku. Czasem jednak ta potrzeba staje się patologiczna. Są osoby, które uważają, że związek będzie panaceum na wszystkie ich problemy i bolączki, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Czują, że muszą być w związku, bo inaczej będą uważani za gorszych. Ten problem dotyka w szczególności osoby o niskiej samoocenie.
 
     
Peter740 
Milczący


Wiek: 32
Dołączył: 28 Mar 2016
Posty: 91
Skąd: Wielkopolskie
Wysłany: 2016-07-22, 12:11   

Neurotyzm jest dobrze opisany w tej książce : http://lubimyczytac.pl/ksiazka/59594/neurotyczna-osobowosc-naszych-czasow . Wszystko jest napisane w miarę przystępnym dla czytelnika języku , więc jak ktoś jest ciekawski to polecam ;-)
 
 
     
zrzeda 
Aktywny



Wiek: 35
Dołączyła: 20 Cze 2015
Posty: 257
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-07-23, 06:28   

Ostatnio coraz bardziej odnoszę wrażenie, że to świat wokół mnie oczekuje, że szybko znajdę partnera, wyjdę za mąż i urodzę dzieci. Ciągle słyszę, że mój zegar biologiczny tyka, i to w jakimś straszliwym tempie i, że w zasadzie już teraz jest prawie za późno na 'ułożenie sobie życia', a przecież nie mam nawet 30 lat.
Nie zamierzam szukać kogoś na siłę ani być z byle kim tylko dlatego, że w moim wieku tak wypada, ale przez to jestem postrzegana jako człowiek nie dość, że wybredny, to jeszcze samolubny.
W zasadzie, nawet nie mam w kim wybierać :roll:
 
     
Marcy 
Aktywny


Wiek: 38
Dołączyła: 04 Lip 2015
Posty: 323
Skąd: Mazury
Wysłany: 2016-07-23, 12:41   

zrzeda napisał/a:

Nie zamierzam szukać kogoś na siłę ani być z byle kim tylko dlatego, że w moim wieku tak wypada, ale przez to jestem postrzegana jako człowiek nie dość, że wybredny, to jeszcze samolubny.
W zasadzie, nawet nie mam w kim wybierać :roll:


Dobrze gada, polać! :cheers:
Na pocieszenie powiem Ci, że mogłabym się pod tym podpisać na spokojnie.
 
     
kochamma
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-23, 13:50   

ja się nie do końca z tym zgodzę.
pomyślcie sobie co jest lepsze. być samemu, nie założyć rodziny, wierzyć w ideały i umrzeć samotnie. czy może lepiej być z kimś z rozsądku, założyć rodzinę, mieć dzieci, wnuki. też tak to nie działa że w wieku 27 lat poznasz chłopaka, za miesiąc się ożenicie, a za dwa będziecie mieli dziecko. Na wszystko potrzeba czasu. Nie mówię żeby być z pierwszym lepszym czy coś, ale warto chyba poszukać kogoś ?
 
     
zapominajka 
Aktywny



Dołączyła: 01 Gru 2015
Posty: 251
Wysłany: 2016-07-23, 15:43   

przyganiał kocioł garnkowi kochamma, ty też zamiast sobie kogoś poszukać i założyć rodzinę to tylko za dupami latasz :twisted:
 
     
Marcy 
Aktywny


Wiek: 38
Dołączyła: 04 Lip 2015
Posty: 323
Skąd: Mazury
Wysłany: 2016-07-23, 17:56   

zapominajka napisał/a:
przyganiał kocioł garnkowi kochamma, ty też zamiast sobie kogoś poszukać i założyć rodzinę to tylko za dupami latasz :twisted:


:cheers: :cheers: :cheers: :lol2:

[ Dodano: 2016-07-23, 19:01 ]
kochamma napisał/a:
ja się nie do końca z tym zgodzę.
pomyślcie sobie co jest lepsze. być samemu, nie założyć rodziny, wierzyć w ideały i umrzeć samotnie. czy może lepiej być z kimś z rozsądku, założyć rodzinę, mieć dzieci, wnuki. też tak to nie działa że w wieku 27 lat poznasz chłopaka, za miesiąc się ożenicie, a za dwa będziecie mieli dziecko. Na wszystko potrzeba czasu. Nie mówię żeby być z pierwszym lepszym czy coś, ale warto chyba poszukać kogoś ?


Pewnie, ze warto szukać.

Co do związku z rozsądku- chciałbyś w takim być? Bo ja nie...
Zakładając rodzinę też nie możesz być pewien, że nie zostaniesz kiedyś sam. W ogóle dla mnie motywacja typu "nie będzie kto mi miał podac szklanki wody na starość" jest grubym nieporozumieniem. Posiadanie rodziny wcale nie jest stuprocentowym gwarantem tego, że nie będzie się samotnym. Dzieci opuszczają gniazdo, zależy, jak się je wychowa, bo niektóre rodziców totalnie olewają. Mąż/żona- kiedyś odejdą, umrą. Więc i tak koniec końców można umrzeć samotnie...
Nie wspominając o samotności w sensie takim duchowym. Niekiedy ludzie w związkach są bardziej samotni, niż Ci bez partnerów...
Ostatnio zmieniony przez Marcy 2016-07-23, 18:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
kochamma
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-23, 21:48   

a czym się różni szukanie kogoś od latania za dupami ?
nie mówię broń boże żeby ktoś był z byle kim, czy coś - pisałem tylko aby to przemyśleć. jeśli miałbym do wyboru być sam a być z kimś w porządku bez miłości, to byłbym z tą osobą bez wahania. co przeszkadza być z jedną osobą, spędzać czas, być szczęśliwym, a rozglądać się za kimś lepszym ? niczego w życiu nie można być pewnym. możesz mieć sobie ukochanego dzieci i mogą zginąć w wypadku wszyscy, jednak chyba większa szansa jest na szczęście w związku trochę na siłę niż samotnie. choć z drugiej strony kto wie, może za dwa lata by się poznało miłość swojego życia ? zresztą gdybym miał do wyboru osobę którą kocham, ale będzie złą żoną, matką, panią domu, a taką co jej nie kocham a by dobrze pełniła te funkcje to wybrałbym ta której nie kocham. mam 22 lata, nie znam żcie, nikomu nie mówie co ma robić, tylko daje temat do rozważenia.
 
     
zapominajka 
Aktywny



Dołączyła: 01 Gru 2015
Posty: 251
Wysłany: 2016-07-24, 05:40   

kochamma napisał/a:
co przeszkadza być z jedną osobą, spędzać czas, być szczęśliwym, a rozglądać się za kimś lepszym ?


to się właśnie nazywa latanie za dupami... bardzo cyniczną osobą jesteś Koch, ale jak to mówią faceci tak mają... dziwka to kobieta z charakterem mężczyzny
 
     
deaky 
Aktywny



Wiek: 32
Dołączył: 23 Maj 2016
Posty: 268
Skąd: Mazowieckie/Kuj-Pom
Wysłany: 2016-07-24, 11:33   

zapominajka napisał/a:
kochamma napisał/a:
co przeszkadza być z jedną osobą, spędzać czas, być szczęśliwym, a rozglądać się za kimś lepszym ?


to się właśnie nazywa latanie za dupami... bardzo cyniczną osobą jesteś Koch, ale jak to mówią faceci tak mają... dziwka to kobieta z charakterem mężczyzny


Wcale faceci tak nie mają. Osobiście bym nie mógł czegoś takiego zrobić. Na pewno nie chciałbym się znaleźć sytuacji, w której dziewczyna mówi do mnie: "Lubię Cię, ale znalazłam sobie kogoś lepszego". Tym bardziej zrobienie czegoś podobnego dziewczynie jest dla mnie nie do pomyślenia.
 
     
Marcy 
Aktywny


Wiek: 38
Dołączyła: 04 Lip 2015
Posty: 323
Skąd: Mazury
Wysłany: 2016-07-24, 12:01   

deaky napisał/a:
"Lubię Cię, ale znalazłam sobie kogoś lepszego". Tym bardziej zrobienie czegoś podobnego dziewczynie jest dla mnie nie do pomyślenia.


Dlaczego? Chyba lepsza smutna prawda niż oszukiwanie się?
 
     
deaky 
Aktywny



Wiek: 32
Dołączył: 23 Maj 2016
Posty: 268
Skąd: Mazowieckie/Kuj-Pom
Wysłany: 2016-07-24, 12:41   

Życie bywa przewrotne i może się tak zdarzyć, że będąc w związku pozna się prawdziwą "miłość życia". Nie rozumiem, po co się wiązać z kimś, kogo tak naprawdę się nie kocha i będąc w związku szuka się tej "prawdziwej miłości". I to, co napisałem, odnosi się do tej właśnie sytuacji. Chyba byś nie chciała usłyszeć od swojego chłopaka, że tak naprawdę Cię nigdy nie kochał i cały czas szukał sobie kogoś lepszego?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Samotność Forum © 2011 - 2023
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mapa Serwisu Google XML RSS