Samotność - forum psychologiczne na temat samotności - dla wszystkich samotnych i osamotnionych - samotnosc

FAQ SzukajUżytkownicyGrupy Chat Gry RejestracjaZaloguj

Samotność

Psychologiczne forum dyskusyjne związane z tematem samotność, osamotnienie - na temat samotności dla wszystkich samotnych i osamotnionych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Co robić? - Mały poradnik.
Autor Wiadomość
Poddrzewem 
Częsty bywalec



Dołączył: 17 Mar 2013
Posty: 653
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2016-02-26, 08:31   Co robić? - Mały poradnik.

Mały poradnik, tutorial, czy jakby tego by się nie nazwało który w skrócie ma pomóc.
Oczywiście nie jestem specjalistą, lecz chce podzielić się z wami moimi doświadczeniami i radami - które mogą pomóc podjąć wam decyzje co robić dalej.

Linki, portale, organizacje które wymieniam poniżej, proszę nie traktować jako reklamę, umieszczam je dla celów samorealizacji i pomocy.



###################################

1. Smutek, złe samopoczucie, negatywne nastawienie
1.1 Jak przeciwdziałać złym stanom, emocjom, wspomnieniom?
1.2 Co robić kiedy dopadają negatywne stany/odczucia?
1.3 Nie wiem/nie mam pojęcia czym się zająć.

2. Samotność, osamotnienie
2.1 Nie mam do kogo ust otworzyć. \ Nie mam z kim...
2.2 Druga połówka jabłka, czyli chcemy dzielić swoje życie z kimś.

3. Ciągłe pogarszanie sytuacji osobista-społecznej.
3.1 Grupy wsparcia
3.2 Organizacje

4. Depresje, leki, terapie, szpitale
4.1 Depresja i podobne zaburzenia.
4.2 Leki, antydepresanty, psychotropy.
4.3 Terapia
4.4 Szpital (psychiatryczny, oddział)

5. Co dalej...

1. Smutek, złe samopoczucie, negatywne nastawienie
Nie zamierzam opisywać, dla czego odczuwamy takie stany, czego one są przyczyną - bowiem każdy ma swoje prywatne powody. Głównym celem mego pisania mają być założeniu działania na celu przeciw działaniu jak równie walczeniu z tymi stanami

1.1 Jak przeciwdziałać złym stanom, emocjom, wspomnieniom?
Czyli w przenośni setki banalnych rad, które jednak mogą przynieść dobre skutki.
Najbardziej istotną rzeczą uważam ograniczenie czynników wywołujących negatywne stany. Jakie są to czynniki, rzeczy? To już zależy od ciebie i od tego jaki tkwi w nich problem. Polecam poddać analizie zajęcia, rzeczy które powodują negatywne stany i w miarę możliwości zmienić je lub czasowo odstąpić by móc się do nich i jak do problemu zdystansować.

1.2 Co robić kiedy dopadają negatywne stany/odczucia?
Po pierwsze każdy jest inny, więc nie ma uniwersalnego rozwiązania, lecz ogólny działania jest podobny. Najlepszym rozwiązaniem jest zajęcie umysłu i rąk czymś innym. Ba, sam osobiście jestem zwolennikiem podejmowania wręcz prac Syzyfowych. Wysiłek fizyczny bardzo dobrze wpływa na psychikę, w skrócie człowiek się zmęczy, zrobi coś (pożytecznego) i jedyne o czym myśli to spanie i odpoczynek. Oto kilka przykładów, które mogą pomóc zająć umysł. (Zachęcam do udzielania się.)
Kawa/Herbata i serial/film, książka o dość lekkiej tematyce, rozmowa z znajomymi, spacery, wspólne wyjścia, hobby, gry czy prace domowe jak sprzątanie. (osobiście polecam rąbanie drewna - choć nim nie ogrzewam domu)

1.3 Nie wiem/nie mam pojęcia czym się zająć.
Dość często świetnym rozwiązaniem jest aktualne/nowe hobby lub powrót do starego. Dobór jego jest dość istotny, lecz jedynie w dwóch kontekstach, ma sprawiać ci przyjemność i odciągać od negatywnego myślenia. Ktoś powie "ale ja nie mam hobby?" to wcale nie problem, polecam spróbować czegoś o czym marzyło się za dziecka. Kiedy nie mamy pomysłu, radzę próbować... Nie bać się odkrywać nowych rzeczy/pasji nawet jak wydają się głupie i niedorzeczne. Próbuj, przekonaj się na własnej skórze...
Dość ciekawym rozwiązaniem jest taniec towarzyski, a tak wiem, ktoś mówi że ma dwie lewe nogi... Spokojnie naprostują się z czasem. Chodzi mi tu głównie o tym by się nie bać! Jak nie tanieć to może szydełkowanie? - wydaje się niepoważne, lecz czemu nie? Jak już nic cie nie rusza, polecam coś ekstremalnego :) Skoki na bungie - spokojnie u nas w kraju jest sporo możliwości do tego - zaciekawionym radzę tylko otworzyć google by się o tym przekonać.
W skrócie, próbuj, eksperymentuj nigdy nie wiadomo co właśnie tobie może jednak sprawić przyjemność :)


2. Samotność, osamotnienie
Większość osób właśnie z tego powodu przybywa na te forum. Dla większości słowo "samotność" w ogólnym znaczeniu ma podobną definicję, lecz kiedy podchodzi do tego dość indywidualnie potrafi mieć różne oblicza. Jedni są tu z braku drugiej połówki, drudzy z baraku grupy rówieśniczej (dotyczy to w każdym wieku), a jeszcze inny posiadają obie rzeczy lecz nadal czują się samotni.

2.1Nie mam do kogo ust otworzyć. \ Nie mam z kim...
Jest to dość częsty problem, nie raz bywa że demotywjemy się podjęciem jakiś działań jedynie z braku towarzystwa. Więc co może zmienić tą sytuacje, jak mogę otworzyć się na ludzi, co robić? Na te pytania jest wiele odpowiedzi. Rozwiązaniem tej sytuacji również może być hobby/pasja. Spólne zainteresowania bardzo dobrym są podłożem do budowania relacji. A konkretniej, mamy hobby zależności od niego i na czym polega daje nam możliwości na poznanie nowych ludzi, spólne tematyczne spotkania czy wypady eventy! Też fora tematyczne potrafią przynieść wiele pożytku.

2.2 Druga połówka jabłka, czyli chcemy dzielić swoje życie z kimś.
Przez hobby może się trafić taka osoba, lecz pomówmy o czymś co potrafi wzbudzać kontrowersyjne emocje - Portale Randkowe. Jeszcze nie kilka lat temu, kiedy ktoś mówił że poznał kogoś przez internet patrzono się na niego jak na osobę z którą jest coś nie tak. Dziś sytuacja jest trochę inna, lecz wiele osób ma nadal przeróżne obiekcje do takich portali. Głównym powodem dla którego warto z nich korzystać, są możliwości które one nam dają. Dość często żyjemy w ciągłym biegu, w zamkniętej grupie osób gdzie mamy małe możliwości poznania kogoś nowego. Praca/(szkoła) dom i tak w kółko. Więc taki portal daje możliwości poznania nowej osoby której zazwyczaj w normalnych warunkach raczej byśmy nie poznali. Sam osobiście miałem początkowo negatywne podejście do takich portali, lecz przekonałem się że nie ma w tym nic złego ani żadnego powodu do wstydu że ma się konto na takim portalu, ba nawet udało mi się przez niego z czasem nawiązać różne relacje :)

Jeżeli miałbym polecić jakiś portal, wskazywał bym głównie Sympatie [URL=http://Sympatia.onet.pl/]link[/URL]. Dla czego? Po pierwsze dość spora baza użytkowników, możliwość posiadania darmowego konta - ma ograniczenia lecz ogólnie nie stanowi to problemu w poznaniu kogoś. Wiadomo, sympatia nie ma najlepszej opinii, lecz działa tam aktywnie administracja co zapewnia jakiś poziom względem innych mniej popularnych portali randkowych. Oczywiście tam też trafiają się dziwny ludzie i różne dziwne propozycje, lecz tak jest wszędzie...


4.1 Depresja i podobne zaburzenia.
Po pierwsze, w dzisiejszych czasach dość często do depresji nie podchodzi się poważnie, głównie dzięki mediom lecz nie tylko. Ważnym też aspektem jest to iż depresje nie są sobie równe.

Aby zdiagnozować depresję lub podobne zaburzenia, w pierwszej kolejności udajemy się do psychologa! Przeprowadzi z tobą wywiad, testy i tym podobne - jest to bardzo istotne w kontekście jeżeli chce się uzyskać dalszą pomoc. Po diagnostyce psychologicznej, wiemy na czym stoimy, po drugie mamy wyrobione dokumenty (nie, nie są to tak zwane "żółte papiery" ) które pozwalają udać udać się na terapię, odział czy do psychiatry. Czemu diagnostyka psychologiczna jest tak bardzo ważna? Bowiem w niej zapisane są informacje, o twoim stanie, problemie dla dalszych specjalistów z którymi będzie się współpracować.

Kiedy udać się do Psychologa? Głównie kiedy się ma potrzebę, kiedy nie radzimy sobie z jakimś problemem lub stanem emocjonalnym, kiedy widzimy że nas stan się ciągle pogarsza, kiedy od dłuższego czasu odczuwamy smutek/przygnębienie. Oczywiście też kiedy pojawiają się S-myśli.

Okay, co, gdzie i jak?
Po pierwsze udajemy się do naszego lekarza, internisty lub rodzinnego. Nakreślamy swoją sytuacje i prosimy prosimy o "skierowanie do psychologa". Zazwyczaj lekarz od razu udziela informacji gdzie, w którym szpitalu/przychodni jest, lecz jeżeli nie poda takich informacji zostaje poszukać na własną rękę - polecam rozpoznanie w internecie. Kiedy już znajdziemy, idziemy się zapisać na wizytę.

Pamiętaj, idziesz tam by uzyskać pomoc. Więc dość często otwartość w mówieniu o swoich problemach bardzo ułatwia.


4.2 Leki, antydepresanty, psychotropy.
Leki antydepresyjne i tym podobne przepisuje Psychiatra po wcześniejszym wywiadzie(rozmowie).Jest wiele zwolenników leków antydepresyjnych jak zarazem przeciwników. Leków antydepresyjnych i tym podobnych jest naprawdę wiele, różnią się składem, mechanizmem działania (chemnia) i przede wszystkim efektem zażycia. Bardo istotną rzeczą jest odpowiedni dobór leków przez Specjalistę.

Dla czego leki? Jak one mają mi pomóc?
Głównie leki mają ulżyć, pomóc przetrzymać trudny okres. Leki takie nie rozwiązują problemów same, lecz dość często ułatwiają rozwiązać problemy po przez poprawę samopoczucia - jest to w wielkim uproszczeniu, bowiem uważam że lepiej wytłumaczy ci to specjalista kiedy się na to zdecydujesz.

Czy warto?
Ogólnie mówiąc tak, leki z połączeniu z terapią przynoszą dość często bardzo dobre skutki. Same leki też mogą pomóc dość dobrze. Lecz nie powinno się tylko na nich opierać.


4.3 Terapia
Aby uzyskać terapię, wpierw potrzebujemy mieć zrobioną diagnostykę psychologiczną - bez tego w większości przypadków ani rusz. Typów terapii jest wiele: Grupowe, indywidualne, podtrzymujące itpd. Terapia to nic złego - pamiętaj o tym. Psycholog również powinien powiedzieć/doradzić jaki typ terapii powinien być dla ciebie odpowiedni by rozwiązać twój problem.

Dość często bywa że terapie przez NFZ są mocno oblegane, więc radzę uzyskać kilka skierowań psychologicznych. Gdzie szukamy terapii ? U psychologa, również dobrym rozwiązaniem bywają tak zwane terapie nisko płatne - wadą oczywiście jest to że musimy inwestować w to własne fundusze, lecz za to jest o wiele łatwiejsza w uzyskaniu.

4.4 Szpital (psychiatryczny, oddział)
Cdn.

Reszta punktów będzie systematycznie uzupełniana i poprawiana (literówki również).

Zapraszam do dzielenia własnymi doświadczeniami, radami, komentowania - na celu poprawieniu jakości i wzajemnej pomocy.
Ostatnio zmieniony przez Poddrzewem 2016-02-26, 16:17, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
     
Amigo Vulnerable 
Moderator


Wiek: 28
Dołączył: 23 Sie 2015
Posty: 459
Wysłany: 2016-02-26, 10:10   

O. Spoko temat. Poczytam w wolnej chwili.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Samotność Forum © 2011 - 2023
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mapa Serwisu Google XML RSS