Samotność - forum psychologiczne na temat samotności - dla wszystkich samotnych i osamotnionych - samotnosc

FAQ SzukajUżytkownicyGrupy Chat Gry RejestracjaZaloguj

Samotność

Psychologiczne forum dyskusyjne związane z tematem samotność, osamotnienie - na temat samotności dla wszystkich samotnych i osamotnionych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Uzależnienie od internetu
Autor Wiadomość
czerwonaszminka 
Aktywny



Wiek: 36
Dołączyła: 28 Sie 2012
Posty: 215
Skąd: Taka niby góralka
Wysłany: 2013-04-21, 12:02   Uzależnienie od internetu

Witam, chciałam was zapytać czy sądzicie, że takie schorzenie występuje? Pytam bo piszę na ten temat pracę i jestem ciekawa waszych opinii.
Nawiązując do tematu umieszczę jeszzcze to:
"Internet Addiction Disorder" (IAD) czyli " Uzależnienie od Internetu", chociaż niesklasyfikowane w podręcznikach diagnostycznych (ani w DSM IV, ani w ICD-10) jest rodzajem zaburzonego zachowania związanego z wykorzystywaniem Internetu o cechach psychicznego i behawioralnego uzależnienia. Jak twierdzi Patricia Wallace (2003) "pewne psychologiczne przestrzenie Internetu mogą być tak atrakcyjne i absorbujące, że skłaniają ludzi do intensywnego korzystania z sieci, a nawet jej nałogowego nadużywania". Problem ten może mieć miejsce, jeżeli wykorzystywanie Internetu i "bycie w sieci" staje się jedną z najważniejszych aktywności człowieka.

Pierwszym specjalistą, który dostrzegł zagrożenie ze strony Internetu był nowojorski psychiatra Ivan Goldberg, odmawiał on jednak uznania tego zjawiska za uzależnienie (za: Jakubik 2002; Wallace, 2003). Nadmierne korzystanie z Internetu jest przedmiotem ożywionej debaty wielu uczonych i wiąże się z ogromnym zróżnicowaniem nazewnictwa. W związku z brakiem jednoznacznych i oficjalnie uznanych kryteriów diagnostycznych oraz jednolitej definicji w literaturze występują różne, wymienne używane określenia na ten problem, np. siecioholizm (netaholics) lub sieciozależność (netaddiction), cyberzależność (cyberaddiction) lub cybernałóg, internetoholizm, internetozależność, uzależnienie internetowe lub uzależnienie od Internetu (Internet addiction), uzależnienie komputerowe (computer addiction), zaburzenia spowodowane zależnością od Internetu (Internet Addiction Disorder - IAD), infoholizm, infozależność (information addiction), patologiczne używanie Internetu, zespół uzależnienia od Internetu (por. Jakubik 2002).
Tym niemniej w literaturze naukowej aktualnie powszechnie uważa się, że część użytkowników Internetu angażuje się w pozostawanie w Sieci w sposób nadmierny i nieopanowany, co przybiera charakter zaburzenie zachowania i procesów samokontroli o cechach uzależnienia (Young, 1999).
 
 
     
Sen
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-21, 13:17   

Coś takiego istnieje, wiem po sobie, bo jak byłem mały to uzależniłem się do tego stopnia, że nic nie chciałem robić prócz siedzieć przed kompem. Dobrze, że ten okres minął xd
 
     
czerwonaszminka 
Aktywny



Wiek: 36
Dołączyła: 28 Sie 2012
Posty: 215
Skąd: Taka niby góralka
Wysłany: 2013-04-21, 14:34   

Ktoś z waszych znajomych cierpi ? I jak myslisz kto jest tym zjawiskiem najbardziej zagrożony.?
 
 
     
Sen
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-21, 14:39   

głównie dzieciaki w wieku gimnazjalnym i osoby powyżej 30 roku życia bez pracy i perspektyw... xd
Ostatnio zmieniony przez Sen 2013-04-21, 14:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
cytrynka83 
Częsty bywalec



Wiek: 40
Dołączyła: 05 Lip 2012
Posty: 858
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2013-04-21, 18:08   

Właściwie, to można uzależnić się od wszystkiego, nie tylko od internetu.
 
     
czerwonaszminka 
Aktywny



Wiek: 36
Dołączyła: 28 Sie 2012
Posty: 215
Skąd: Taka niby góralka
Wysłany: 2013-04-21, 23:49   

wiem, że można od wszystkiego... mam nadzieje, że coś takiego mnie nie spotka ;D
 
 
     
mag_ia 
Nowy


Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 32
Wysłany: 2013-04-22, 00:03   

miałam ironicznie skonstatować "boże, uzależnij mnie od zapieprzania", a potem sobie uświadomiłam, że przecież jestem pracoholiczką :lol:
 
     
Mariette
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-23, 10:08   

Można się uzależnić od komputera, wciąga on bardzo.
Ja z braku czasu mało siedzę w komuterze, nawet jak mam wolne dni to
staram się dziennie 1-3 godzin maksymalnie siedzieć.
 
     
czerwonaszminka 
Aktywny



Wiek: 36
Dołączyła: 28 Sie 2012
Posty: 215
Skąd: Taka niby góralka
Wysłany: 2013-04-23, 15:06   

hehe ;] ja tam bym wolala miec prace;/
 
 
     
GUEST87 
Nowy

Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-04-23, 15:55   

Ja tak samo :)
 
     
owca_wojenna
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-23, 16:26   

Ja może spędzam przed komputerem trochę za dużo czasu, ale to wynika z nudy i braku znajomych. Chodzę na uczelnię dwa czasem trzy razy w tygodniu, a pozostałe dni spędzam przed komputerem albo śpię. Przed nim również się nudzę, bo nie wiem co można robić cały dzień patrząc się w jeden ekranik. Jakbym miała gdzie i z kim pójść, to pewnie nie siedziałabym tyle czasu. Dobrze, że zrobiło się ciepło, można przynajmniej iść kopać ogródek albo ot tak posiedzieć gdzieś i wygrzać się na słońcu jak kotek. :D
 
     
Poddrzewem 
Częsty bywalec



Dołączył: 17 Mar 2013
Posty: 653
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-23, 19:27   

Znałem 2-3 osób uzależnionych właśnie od internetu (konkretnie od gier typu mmorpg). Choroba (jeśli można to nazwać tak) jest bardzo nieprzyjemna, wiele osób nie widzi w tym żadnego zagrożenia dla jednostki uzależnianej ani dla jej otoczenia.

A tak ogólnie, jeżeli chodzi o korzystanie (z PC + NET), to wiele osób ma z tym problem, ale dość często go nie widzi. Niektórym ludziom jak zabraknie prądu czy coś, to naprawdę głupieją, bo nie potrafią inaczej czasu spędzić. A można robić tyle ciekawych rzeczy :)

Też ciekawą rzeczą jest uzależnienie od Facebooka. :lol:
Ostatnio zmieniony przez Poddrzewem 2013-04-23, 19:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
czerwonaszminka 
Aktywny



Wiek: 36
Dołączyła: 28 Sie 2012
Posty: 215
Skąd: Taka niby góralka
Wysłany: 2013-04-23, 23:52   

Ja będę właśnie pisała na temat uzależnienia od facebooka;)
 
 
     
Grigorin
Nowy

Wiek: 32
Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 40
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2013-07-10, 21:52   

Nie powiem jestem trochę uzależniony od internet
 
     
Mariette
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-11, 21:25   

Poddrzewem napisał/a:
A można robić tyle ciekawych rzeczy :)

To się z Tobą zgodzę, komputer uzależnia, można zrobić wiele ciekawych rzeczy
np. pomoc drugiemu człowiekowi, spacer, teraz są wakacje jest dużo atrakcji lepszych niż komputer.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Samotność Forum © 2011 - 2023
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mapa Serwisu Google XML RSS