Samotność - forum psychologiczne na temat samotności - dla wszystkich samotnych i osamotnionych - samotnosc

FAQ SzukajUżytkownicyGrupy Chat Gry RejestracjaZaloguj

Samotność

Psychologiczne forum dyskusyjne związane z tematem samotność, osamotnienie - na temat samotności dla wszystkich samotnych i osamotnionych.

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmienianie siebie, bycie sobą
Autor Wiadomość
długopis 
Aktywny


Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 439
Wysłany: 2018-02-12, 12:47   Zmienianie siebie, bycie sobą

Widziałem, że ten wątek przewijał się w niektórych postach. Niektórzy nie chcą się zmieniać i iść na żadne kompromisy w relacjach społecznych i przez to nie mają żadnych bliższych znajomych. Inni starają się zmieniać, przystosowywać jak kamelefon dla każdej poznanej osoby, ale tak naprawdę to pozory. Inni na poważnie biorą do siebie potrzebę zmiany i zmieniają siebie całkowicie, a potem czują się niekomfortowo, bo to nie są oni.
Bycie sobą vs zmienianie siebie, swojego charakteru. Gdzie jest złoty środek? Kiedyś słyszałem fajne stwierdzenie: bądź najlepszą wersją siebie. Jest ciekawy, bo cicho zakłada, że osobowość może się w pewnym zakresie zmieniać, a i tak jest się sobą. Tylko która to ta najlepsza mnie?
Ostatnio zmieniony przez długopis 2018-02-12, 12:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
marcinex 
Nowy

Dołączył: 16 Wrz 2017
Posty: 14
Wysłany: 2018-02-12, 17:21   

Powiem ci ze nie znam odpowiedzi na to pytanie. ale chyba wydaje mi sie ze to jest tak ze czlowiek caly czas zmienia swoje poglady w jakims stopniu. Sam widze to po sobie, moze do niektorych rzeczy sie po prostu dojrzewa, albo trzeba je lepiej poznac by wlasciwie ocenic? W kazdym razie mysle ze czesto moze byc tak ze poznaje sie jakis znajomych czy cos i powiedzmy z nimi robimy cos czego sami bysmy nie robili. Ale jesli sie wtedy czujesz dobrze i ci sie to podoba to jest ok. Widocznie po prostu gdzies w tobie zawsze byla jakas chec zachowywania sie w ten czy inny sposob, tylko np nie ma sie odwagi czy mozliwosci. Z boku moze wygladac na to ze sie zmieniles, ale ot nie prawda po prostu sie realizujesz lub milo spedzasz czas bo wczesniej nie miales takiej okazji lub odwagi. Problem jest wtedy kiedy sie przebywa z jakimis ludzmi i faktycznie sie zle cuzjemy, badzi czuemy ze to nie my i trzeba caly czas udawac. Mysle ze zawsze na poczatku mozna sie nie czuc komfortowo i to jest normalne, ale jak po czasie sie zle czujesz w jakims towarzystwie, a dalej sie z nimi zadajesz, byle by tylko nie byc samym to jest problem. Tak wiec mysle ze sloty srodek to probowanie nowych znajomosci, ale odpuszczanie jesli po jakims czasie nie czujesz ze to jest to i nie czujesz sie dobrze.
 
     
długopis 
Aktywny


Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 439
Wysłany: 2018-02-12, 21:42   

Samo spędzanie czasu dosyć biernie z innymi to jedno, ale zwykle wypadałoby się zaangażować. W przypadku lekkich znajomości (i nie tylko) po prostu od czasu do czasu wzięcie na swoje barki organizacji rozrywki w ogólnym tego słowa znaczeniu (również tych bardziej błahych). Chyba dopiero jak się trochę wkłada (nawet przy błahych rzeczach) pracy w znajomość to rodzi się pewnego rodzaju chęć, by zrobić coś zgodnie ze swoim gustem, a z drugiej strony wie się, że inni mają inny. Czym ma się gust, preferencje i zainteresowania odmienne od ogólnej populacji tym gorzej.
 
     
No_drama
Początkujący


Dołączył: 14 Lut 2017
Posty: 176
Wysłany: 2018-02-13, 20:02   

Malo kto przechodzi rewolucje wlasnej osobowosci, to raczej ewolucja.Nie jestesmy zawsze tacy sami, doswiadczenia odciskaja na nas swoje pietno, mniej lub bardziej.

Czy odmienne zainteresowania od ogolnej populacji sa gorsze? To chyba zalezy jak ktos sie z tym czuje. Niektorym pasuje,ze sa w "elitarnym" gronie, inni by chcieli dzielic zainteresowania z jak najwieksza iloscia osob.
Mysle,ze warto probowac nowych rzeczy,by sie przekonac czy to cos dla nas,ale jesli czujemy jakis opor to przeciez nic na sile.

Dla mnie "badz najlepsza wersja siebie" brzmi jak bullshit, bo co to wlasciwie znaczy? Ze maksymalnie skupiamy sie na wlasnych silnych punktach? Ze ukrywamy za wszelka cene slabosci?
 
     
długopis 
Aktywny


Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 439
Wysłany: 2018-02-27, 16:02   

Cytat:
Dla mnie "badz najlepsza wersja siebie" brzmi jak bullshit, bo co to wlasciwie znaczy? Ze maksymalnie skupiamy sie na wlasnych silnych punktach? Ze ukrywamy za wszelka cene slabosci?

Ludzie mają różne cechy. Niektórych nie są w stanie zmienić. Inne mogą, ale nie chcą, bo czują że nie byliby sobą bez nich. Jeszcze inne cechy mają, ale nie są do nich przywiązani - i mogliby je zmienić, gdyby włożyli trochę pracy i by im to pomogło. Tak ja to widzę.
Podobnym podejściem jest posiadanie jakiejś świadomość jakim jest się teraz oraz wizji siebie w przyszłości. Czyli teraz jestem taki, a chciałbym być inny. Nie zmieniamy się wtedy z powodu oczekiwań innych osób, tylko samych siebie.

To drugie postrzeganie J.P. najwyraźniej podziela. Dwie i pół minuty do posłuchania (1h 21m 12s - 1 h 23m 50s)
https://youtu.be/6T7pUEZfgdI?t=1h21m12s
 
     
Little Devil 
Nowy


Wiek: 24
Dołączył: 27 Lut 2018
Posty: 7
Wysłany: 2018-02-27, 18:57   

Ja próbowałem zmienić się wiele razy, ale albo jest to niemożliwe, albo jestem zbyt słaby, jednak.. po prostu siebie zaakceptowałem i żyje mi się w miarę dobrze. Czasem nie jestem w stanie panować nad emocjami, trudno. Kiedyś chciałem być całkiem bez uczuć, skupić się na realistycznym życiu i coś osiągnąć, ale szybko zdałem sobie sprawę że nigdy taki nie będę bo to sprzeczne z moją osobowością i charakterem. Lepiej na siłę nic nie zmieniać. Co najwyżej można zmienić złe nawyki albo spróbować wyjść z uzależnień, ale swojego charakteru się nie zmieni.
No chyba że przeżyjecie jakąś wielką katastrofę, wtedy może zmienić się wasz charakter :zeby:
 
     
długopis 
Aktywny


Dołączył: 17 Lip 2011
Posty: 439
Wysłany: 2018-03-03, 23:05   

Cytat:
Ja próbowałem zmienić się wiele razy, ale albo jest to niemożliwe

Jesteś jeszcze młody. To musiały być bardzo krótki próby, skoro mówisz, że było ich wiele.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Samotność Forum © 2011 - 2023
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mapa Serwisu Google XML RSS